Cutremur de 3,1 grade în Marea Mediterană (est)
Luni, 24 februarie 2020, ora 20:04:04 · 24 feb. 2020
M 3,1 ML
10 km adâncime
20:04:04 ora României · 18:04:04 UTC
35,16° N, 28,07° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,1 (ML) s-a produs luni, 24 februarie 2020, la ora 20:04 (ora României), la 87 km SE de Karpathos, South Aegean, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 24 februarie 2020 (3,1). Este al 186-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Grecia în 2020.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Aydın | 299 km | 48 s | 85 s | I nesimțit |
| Denizli | 305 km | 49 s | 86 s | I nesimțit |
| Antalya | 306 km | 49 s | 86 s | I nesimțit |
| Merkezefendi | 307 km | 49 s | 87 s | I nesimțit |
| Muratpașa | 310 km | 50 s | 87 s | I nesimțit |
| Isparta | 365 km | 59 s | 103 s | I nesimțit |
| Karabağlar | 368 km | 59 s | 104 s | I nesimțit |
| Konak | 370 km | 60 s | 105 s | I nesimțit |
| Izmir | 371 km | 60 s | 105 s | I nesimțit |
| Bornova | 376 km | 61 s | 106 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,8Insulele Dodecanez, Greciala 84 km SE de Karpathos · 2,0 km adâncime21:4721 mar. 2020
- 2,7Marea Mediterană (est)la 49 km S de Fry · 1,0 km adâncime02:4120 mar. 2020
- 2,6Insulele Dodecanez, Greciala 43 km SV de Chálki · 10 km adâncime22:1719 mar. 2020
- 3,5Insulele Dodecanez, Greciala 43 km SE de Fry · 10 km adâncime14:5218 mar. 2020
- 3,1Marea Mediterană (est)la 102 km SE de Karpathos · 10 km adâncime08:0318 mar. 2020
- 3,1Insulele Dodecanez, Greciala 78 km SE de Karpathos · 31 km adâncime04:2517 mar. 2020
- 3,1Insulele Dodecanez, Greciala 36 km S de Karpathos · 10 km adâncime11:0516 mar. 2020
- 2,9Insulele Dodecanez, Greciala 77 km SE de Karpathos · 10 km adâncime04:0515 mar. 2020
- 2,8Marea Mediterană (est)la 63 km SE de Fry · 10 km adâncime21:3614 mar. 2020
- 3,7Marea Mediterană (est)la 41 km S de Líndos · 8,0 km adâncime02:3211 mar. 2020
- 2,7Insulele Dodecanez, Greciala 3,6 km NE de Karpathos · 13 km adâncime13:329 mar. 2020
- 3,2Insulele Dodecanez, Greciala 12 km SE de Karpathos · 12 km adâncime06:219 mar. 2020
- 3,2Insulele Dodecanez, Greciala 14 km SE de Karpathos · 10 km adâncime06:109 mar. 2020
- 2,7Karpathos, Greciala 7,5 km V de Karpathos · 23 km adâncime21:338 mar. 2020
- 2,8Marea Mediterană (est)la 33 km S de Líndos · 5,0 km adâncime10:086 mar. 2020
- 4,1Marea Mediterană (est)la 95 km SE de Karpathos · 60 km adâncime11:325 mar. 2020
- 3,3Insulele Dodecanez, Greciala 76 km E de Karpathos · 10 km adâncime02:215 mar. 2020
- 2,6Karpathos, Greciala 12 km NV de Karpathos · 2,0 km adâncime20:404 mar. 2020
- 2,7Insulele Dodecanez, Greciala 48 km SE de Karpathos · 4,0 km adâncime19:484 mar. 2020
- 2,6Marea Mediterană (est)la 83 km E de Karpathos · 5,0 km adâncime22:572 mar. 2020