Cutremur de 3,1 grade în Sudul Greciei
Vineri, 10 septembrie 2021, ora 23:00:48 · 10 sept. 2021
M 3,1 ML
2,0 km adâncime
23:00:48 ora României · 20:00:48 UTC
36,71° N, 21,69° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,1 (ML) s-a produs vineri, 10 septembrie 2021, la ora 23:00 (ora României), la 12 km S de Methóni, Peloponnese, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 10 septembrie 2021 (3,1). Este al 1.471-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Grecia în 2021.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Patras | 171 km | 28 s | 48 s | I nesimțit |
| Pireu | 221 km | 36 s | 62 s | I nesimțit |
| Atena | 229 km | 37 s | 65 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,1Sudul Grecieila 7,8 km SV de Filiatrá · 27 km adâncime18:219 oct. 2021
- 3,0Sudul Grecieila 68 km SV de Oítilon · 15 km adâncime14:557 oct. 2021
- 2,9Sudul Grecieila 42 km SV de Tragano · 10 km adâncime04:287 oct. 2021
- 3,3Sudul Grecieila 57 km SV de Oítilon · 10 km adâncime01:327 oct. 2021
- 2,7Sudul Grecieila 66 km SV de Methóni · 12 km adâncime10:213 oct. 2021
- 2,9Marea Ionicăla 57 km S de Lithakiá · 2,0 km adâncime22:1730 sept. 2021
- 3,2Marea Ionicăla 30 km SV de Lithakiá · 16 km adâncime12:4829 sept. 2021
- 2,5Marea Mediterană (centru)la 34 km SV de Kýthira · 2,0 km adâncime19:4228 sept. 2021
- 2,7Sudul Grecieila 36 km NV de Kýthira · 3,0 km adâncime05:1918 sept. 2021
- 2,6Ástros, Greciala 8,9 km N de Ástros · 4,0 km adâncime15:4411 sept. 2021
- 2,7Marea Ionicăla 20 km SV de Lithakiá · 2,0 km adâncime06:5711 sept. 2021
- 3,0Kalamata, Greciala 6,0 km N de Filiatrá · 15 km adâncime05:2710 sept. 2021
- 2,8Sudul Grecieila 14 km V de Methóni · 1,0 km adâncime08:427 sept. 2021
- 3,0Sudul Grecieila 55 km V de Kýthira · 2,0 km adâncime04:267 sept. 2021
- 2,8Kalamata, Greciala 3,0 km NV de Gargaliánoi · 9,0 km adâncime18:4530 aug. 2021
- 2,5Marea Mediterană (centru)la 95 km S de Methóni · 7,0 km adâncime06:2127 aug. 2021
- 2,5Sudul Grecieila 47 km S de Oítilon · 2,0 km adâncime16:2423 aug. 2021
- 2,6Sudul Grecieila 41 km S de Oítilon · 1,0 km adâncime19:1421 aug. 2021
- 2,8Argos, Greciala 6,2 km SV de Argos · 59 km adâncime08:0819 aug. 2021
- 2,5Kréstena, Greciala 11 km E de Kréstena · 6,0 km adâncime22:5316 aug. 2021