Cutremur de 3,1 grade în Vlorë, Albania
Marți, 17 martie 2015, ora 08:47:18 · 17 mar. 2015
M 3,1 M
2,0 km adâncime
08:47:18 ora României · 06:47:18 UTC
40,16° N, 20,00° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,1 (M) s-a produs marți, 17 martie 2015, la ora 08:47 (ora României), la 4,2 km V de Picar, Gjirokastër County, Albania. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Albania a avut loc pe 5 martie 2015 (3,8). Este al 15-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Albania în 2015.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Tirana | 131 km | 21 s | 37 s | I nesimțit |
| Durrës | 137 km | 22 s | 39 s | I nesimțit |
| Taranto | 236 km | 38 s | 67 s | I nesimțit |
| Prizreni | 237 km | 38 s | 67 s | I nesimțit |
| Skopje | 237 km | 38 s | 67 s | I nesimțit |
| Salonic | 254 km | 41 s | 72 s | I nesimțit |
| Patras | 260 km | 42 s | 73 s | I nesimțit |
| Podgorica | 261 km | 42 s | 74 s | I nesimțit |
| Bari | 285 km | 46 s | 80 s | I nesimțit |
| Priștina | 296 km | 48 s | 84 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,6Laimós, Greciala 14 km S de Laimós · 2,0 km adâncime16:0431 mar. 2015
- 2,7Vlorë, Albaniala 7,0 km E de Brataj · 2,0 km adâncime10:0428 mar. 2015
- 3,6Ioannina, Greciala 7,0 km E de Margaríti · 1,0 km adâncime08:5021 mar. 2015
- 3,2Ioannina, Greciala 11 km NV de Dervíziana · 2,0 km adâncime05:0321 mar. 2015
- 2,6Vergo, Albaniala 4,8 km N de Vergo · 1,0 km adâncime08:0915 mar. 2015
- 2,6Vlorë, Albaniala 3,0 km NV de Kotë · 12 km adâncime06:1515 mar. 2015
- 2,7Vlorë, Albaniala 13 km NV de Progonat · 1,0 km adâncime19:0713 mar. 2015
- 2,7Korçë, Albaniala 7,8 km SV de Moglicë · 2,0 km adâncime00:1713 mar. 2015
- 2,5Delvinë, Albaniaîn Delvinë · 1,0 km adâncime08:3912 mar. 2015
- 2,9Kardhiq, Albaniala 2,9 km E de Kardhiq · 2,0 km adâncime13:379 mar. 2015
- 3,8Berat, Albaniala 8,0 km SV de Vërtop · 1,0 km adâncime00:175 mar. 2015
- 2,7Ioannina, Greciala 14 km N de Filiátes · 2,0 km adâncime23:442 mar. 2015
- 3,0Vlorë, Albaniala 4,9 km NE de Progonat · 2,0 km adâncime06:392 mar. 2015
- 2,9Vlorë, Albaniala 12 km NV de Progonat · 2,0 km adâncime19:031 mar. 2015
- 2,7Ioannina, Greciala 27 km V de Grevená · 2,0 km adâncime04:0622 feb. 2015
- 2,5Vlorë, Albaniala 13 km E de Brataj · 2,0 km adâncime01:2622 feb. 2015
- 2,8Vlorë, Albaniala 9,2 km E de Himarë · 2,0 km adâncime23:5918 feb. 2015
- 3,0Vlorë, Albaniala 10 km NV de Progonat · 5,0 km adâncime05:1716 feb. 2015