Cutremur de 3,2 grade în Sudul Greciei
Miercuri, 5 februarie 2014, ora 08:43:55 · 5 feb. 2014
M 3,2 ML
2,0 km adâncime
08:43:55 ora României · 06:43:55 UTC
36,52° N, 22,74° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,2 (ML) s-a produs miercuri, 5 februarie 2014, la ora 08:43 (ora României), la 26 km SV de Asopós, Peloponnese, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 5 februarie 2014 (3,4). Este al 478-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Grecia în 2014.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Pireu | 177 km | 29 s | 50 s | I nesimțit |
| Atena | 185 km | 30 s | 52 s | I nesimțit |
| Patras | 211 km | 34 s | 60 s | I nesimțit |
| Çiğli | 441 km | 71 s | 124 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,1Sudul Grecieila 69 km SV de Oítilon · 16 km adâncime00:267 mar. 2014
- 3,3Marea Mediterană (centru)la 56 km SV de Kýthira · 2,0 km adâncime22:096 mar. 2014
- 3,1Sudul Grecieila 45 km E de Kýthira · 8,0 km adâncime14:045 mar. 2014
- 2,7Creta, Greciala 43 km NV de Kíssamos · 2,0 km adâncime00:0027 feb. 2014
- 2,5Kalamata, Greciala 12 km N de Andanía · 1,0 km adâncime07:1926 feb. 2014
- 2,5Creta, Greciala 25 km N de Kolympári · 10 km adâncime00:1524 feb. 2014
- 2,5Sudul Grecieila 29 km S de Asopós · 6,0 km adâncime15:5422 feb. 2014
- 2,7Sudul Grecieila 71 km S de Methóni · 2,0 km adâncime06:0619 feb. 2014
- 2,5Sudul Grecieila 30 km S de Oítilon · 12 km adâncime09:4617 feb. 2014
- 3,1Sudul Grecieila 16 km SE de Kýthira · 2,0 km adâncime05:1116 feb. 2014
- 2,8Sudul Grecieila 29 km S de Asopós · 2,0 km adâncime21:3513 feb. 2014
- 3,0Moláoi, Greciala 15 km NE de Moláoi · 11 km adâncime07:497 feb. 2014
- 2,8Sudul Grecieila 32 km SV de Asopós · 2,0 km adâncime07:127 feb. 2014
- 2,6Moláoi, Greciala 17 km NE de Moláoi · 11 km adâncime03:067 feb. 2014
- 3,7Sudul Grecieila 40 km S de Oítilon · 2,0 km adâncime00:017 feb. 2014
- 3,3Sudul Grecieila 11 km SV de Neápoli · 2,0 km adâncime22:206 feb. 2014
- 3,1Sudul Grecieila 28 km V de Neápoli · 8,0 km adâncime08:505 feb. 2014
- 3,1Creta, Greciala 46 km S de Kýthira · 2,0 km adâncime07:175 feb. 2014
- 4,4Kalamata, Greciaîn Aristoménis · 17 km adâncime23:0429 ian. 2014
- 3,0Marea Mediterană (centru)la 87 km V de Kýthira · 2,0 km adâncime04:5929 ian. 2014