Cutremur de 3,4 grade în Insulele Dodecanez, Grecia
Vineri, 25 iulie 2014, ora 19:09:20 · 25 iul. 2014
M 3,4 ML
2,0 km adâncime
19:09:20 ora României · 16:09:20 UTC
35,30° N, 27,11° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,4 (ML) s-a produs vineri, 25 iulie 2014, la ora 19:09 (ora României), la 21 km SE de Fry, South Aegean, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 2,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 24 iulie 2014 (3,7). Este al 1.240-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Grecia în 2014.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Aydın | 290 km | 47 s | 82 s | I nesimțit |
| Denizli | 327 km | 53 s | 92 s | I nesimțit |
| Merkezefendi | 328 km | 53 s | 93 s | I nesimțit |
| Karabağlar | 343 km | 55 s | 97 s | I nesimțit |
| Konak | 345 km | 56 s | 97 s | I nesimțit |
| Izmir | 346 km | 56 s | 98 s | I nesimțit |
| Karșıyaka | 351 km | 57 s | 99 s | I nesimțit |
| Bornova | 354 km | 57 s | 100 s | I nesimțit |
| Çiğli | 355 km | 57 s | 100 s | I nesimțit |
| Antalya | 368 km | 59 s | 104 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,5Insulele Dodecanez, Greciala 50 km S de Gennadi · 2,0 km adâncime16:5824 aug. 2014
- 2,8Insulele Dodecanez, Greciala 50 km E de Karpathos · 2,0 km adâncime05:3324 aug. 2014
- 3,2Dodecanese Is.-turkey Border Regla 27 km SV de Chálki · 15 km adâncime19:0923 aug. 2014
- 4,3Insulele Dodecanez, Greciala 51 km E de Karpathos · 15 km adâncime20:4622 aug. 2014
- 2,6Insulele Dodecanez, Greciala 42 km SV de Gennadi · 15 km adâncime20:4222 aug. 2014
- 2,8Insulele Dodecanez, Greciala 40 km E de Karpathos · 5,0 km adâncime15:1722 aug. 2014
- 3,0Insulele Dodecanez, Greciala 48 km E de Karpathos · 2,0 km adâncime23:4121 aug. 2014
- 4,8Insulele Dodecanez, Greciala 49 km E de Karpathos · 10 km adâncime23:3721 aug. 2014
- 3,3Marea Mediterană (est)la 22 km S de Líndos · 2,0 km adâncime14:3619 aug. 2014
- 2,8Marea Mediterană (est)la 40 km S de Líndos · 2,0 km adâncime12:2619 aug. 2014
- 3,0Marea Mediterană (est)la 19 km SE de Líndos · 2,0 km adâncime06:1119 aug. 2014
- 2,7Creta, Greciala 7,1 km NE de Palekastro · 1,0 km adâncime05:1819 aug. 2014
- 2,9Creta, Greciala 49 km N de Palekastro · 31 km adâncime21:0416 aug. 2014
- 2,5Insulele Dodecanez, Greciala 13 km SE de Fry · 1,0 km adâncime05:1516 aug. 2014
- 2,8Creta, Greciala 20 km N de Fry · 2,0 km adâncime04:1416 aug. 2014
- 3,0Insulele Dodecanez, Greciala 21 km NE de Karpathos · 6,0 km adâncime04:3914 aug. 2014
- 3,8Insulele Dodecanez, Greciala 39 km NE de Karpathos · 10 km adâncime03:5914 aug. 2014
- 3,8Creta, Greciala 88 km SE de Kaló Chorió · 10 km adâncime20:2310 aug. 2014
- 2,6Insulele Dodecanez, Greciala 7,1 km E de Karpathos · 10 km adâncime14:188 aug. 2014
- 2,5Creta, Greciala 19 km SE de Palekastro · 25 km adâncime01:368 aug. 2014