Cutremur de 3,5 grade în Creta, Grecia
Miercuri, 22 noiembrie 2023, ora 21:17:33 · 22 nov. 2023
M 3,5 ML
10 km adâncime
21:17:33 ora României · 19:17:33 UTC
34,52° N, 25,37° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,5 (ML) s-a produs miercuri, 22 noiembrie 2023, la ora 21:17 (ora României), la 58 km S de Pýrgos, Creta, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 22 noiembrie 2023 (3,5). Este al 884-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Grecia în 2023.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Marsá Mațrūḩ | 393 km | 63 s | 111 s | I nesimțit |
| Pireu | 411 km | 66 s | 116 s | I nesimțit |
| Atena | 412 km | 67 s | 116 s | I nesimțit |
| Aydın | 431 km | 70 s | 122 s | I nesimțit |
| Merkezefendi | 492 km | 79 s | 139 s | I nesimțit |
| Denizli | 492 km | 79 s | 139 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,4Creta, Greciala 19 km S de Ierapetra · 17 km adâncime23:2020 dec. 2023
- 2,8Creta, Greciala 86 km S de Néa Anatolí · 10 km adâncime08:1717 dec. 2023
- 4,0Creta, Greciala 46 km S de Moíres · 15 km adâncime07:3614 dec. 2023
- 2,6Creta, Greciala 27 km SE de Chóra Sfakíon · 15 km adâncime19:5112 dec. 2023
- 3,7Creta, Greciala 52 km S de Moíres · 5,9 km adâncime18:3412 dec. 2023
- 2,5Heraklion, Greciala 2,6 km NE de Zarós · 5,0 km adâncime06:2911 dec. 2023
- 2,6Creta, Greciala 46 km SE de Pýrgos · 10 km adâncime01:199 dec. 2023
- 2,6Creta, Greciala 33 km S de Tympáki · 16 km adâncime09:108 dec. 2023
- 3,7Creta, Greciala 15 km E de Kaló Chorió · 13 km adâncime01:035 dec. 2023
- 2,6Creta, Greciala 33 km SE de Pýrgos · 4,0 km adâncime14:5328 nov. 2023
- 2,6Creta, Greciala 34 km SV de Pýrgos · 24 km adâncime13:5328 nov. 2023
- 2,6Creta, Greciala 24 km SE de Chóra Sfakíon · 32 km adâncime06:5326 nov. 2023
- 3,2Creta, Greciala 26 km S de Kaló Chorió · 7,0 km adâncime01:2426 nov. 2023
- 3,3Heraklion, Greciala 21 km E de Pýrgos · 33 km adâncime22:3422 nov. 2023
- 3,0Creta, Greciala 23 km SE de Kaló Chorió · 10 km adâncime16:0120 nov. 2023
- 2,6Creta, Greciala 43 km SV de Néa Anatolí · 10 km adâncime02:4220 nov. 2023
- 2,5Creta, Greciala 37 km S de Kaló Chorió · 10 km adâncime01:2120 nov. 2023
- 2,7Creta, Greciala 31 km S de Néa Anatolí · 16 km adâncime21:1219 nov. 2023
- 2,6Creta, Greciala 32 km SV de Pýrgos · 23 km adâncime05:3119 nov. 2023
- 2,5Heraklion, Greciala 7,1 km SV de Zonianá · 42 km adâncime20:0718 nov. 2023