Cutremur de 3,7 grade în Creta, Grecia
Sâmbătă, 21 noiembrie 2015, ora 05:49:43 · 21 nov. 2015
M 3,7 ML
10 km adâncime
05:49:43 ora României · 03:49:43 UTC
35,17° N, 26,90° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,7 (ML) s-a produs sâmbătă, 21 noiembrie 2015, la ora 05:49 (ora României), la 28 km S de Fry, South Aegean, Grecia. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Grecia a avut loc pe 21 noiembrie 2015 (4,2). Este al 1.147-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Grecia în 2015.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Aydın | 309 km | 50 s | 87 s | I nesimțit |
| Denizli | 349 km | 56 s | 99 s | I nesimțit |
| Merkezefendi | 350 km | 56 s | 99 s | I nesimțit |
| Karabağlar | 358 km | 58 s | 101 s | I nesimțit |
| Konak | 360 km | 58 s | 102 s | I nesimțit |
| Izmir | 361 km | 58 s | 102 s | I nesimțit |
| Karșıyaka | 366 km | 59 s | 103 s | I nesimțit |
| Bornova | 369 km | 60 s | 104 s | I nesimțit |
| Çiğli | 370 km | 60 s | 105 s | I nesimțit |
| Manisa | 386 km | 62 s | 109 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,5Marea Mediterană (est)la 58 km S de Fry · 10 km adâncime08:4317 dec. 2015
- 3,4Marea Mediterană (est)la 109 km S de Fry · 10 km adâncime15:0713 dec. 2015
- 3,0Creta, Greciala 38 km SV de Fry · 1,0 km adâncime01:2712 dec. 2015
- 2,9Creta, Greciala 37 km NV de Fry · 40 km adâncime02:2011 dec. 2015
- 2,8Creta, Greciala 61 km N de Sitia · 8,0 km adâncime07:026 dec. 2015
- 2,8Dodecanese Is.-turkey Border Regla 45 km SV de Chálki · 50 km adâncime02:416 dec. 2015
- 2,9Creta, Greciala 34 km NV de Fry · 10 km adâncime22:052 dec. 2015
- 2,9Creta, Greciala 40 km SV de Fry · 1,0 km adâncime15:1128 nov. 2015
- 2,8Creta, Greciala 44 km E de Kaló Chorió · 10 km adâncime04:2725 nov. 2015
- 2,6Creta, Greciala 31 km NE de Eloúnda · 5,0 km adâncime04:5324 nov. 2015
- 3,6Creta, Greciala 20 km E de Palekastro · 10 km adâncime11:2623 nov. 2015
- 3,0Insulele Dodecanez, Greciala 38 km N de Karpathos · 10 km adâncime19:5820 nov. 2015
- 2,5Insulele Dodecanez, Greciala 52 km E de Karpathos · 2,0 km adâncime06:1120 nov. 2015
- 2,8Insulele Dodecanez, Greciala 60 km SE de Karpathos · 10 km adâncime05:2520 nov. 2015
- 3,7Creta, Greciala 77 km SE de Kaló Chorió · 10 km adâncime17:2119 nov. 2015
- 2,5Creta, Greciala 54 km SE de Kaló Chorió · 15 km adâncime02:1711 nov. 2015
- 2,6Creta, Greciala 38 km E de Palekastro · 1,0 km adâncime03:4710 nov. 2015
- 3,3Creta, Greciala 44 km SV de Fry · 2,0 km adâncime22:119 nov. 2015
- 2,6Creta, Greciala 28 km E de Palekastro · 1,0 km adâncime01:259 nov. 2015
- 2,9Dodecanese Is.-turkey Border Regla 17 km S de Chálki · 15 km adâncime01:518 nov. 2015