Cutremur de 4,1 grade în largul coastei, lângă Hihifo, Tonga
Luni, 15 iunie 2026, ora 15:48:19 · 15 iun.
M 4,1 MB
10 km adâncime
15:48:19 ora României · 12:48:19 UTC
15,04° S, 173,08° V
Sursa: USGS · revizuit
Un cutremur cu magnitudinea 4,1 (MB) s-a produs luni, 15 iunie 2026, la ora 15:48 (ora României), la 127 km NE de Hihifo, Niuas, Tonga. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de mulți oameni în interior; obiectele se pot mișca, pagubele sunt rare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Tonga a avut loc pe 13 iunie 2026 (4,5). Este al 248-lea cutremur de cel puțin 4 grade din Tonga în 2026.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 5,1în largul coastei, lângă Hihifo, Tongala 109 km NE de Hihifo · 10 km adâncime18:3311 iul.
- 4,3în largul coastei, lângă Hihifo, Tongala 117 km NE de Hihifo · 10 km adâncime09:046 iul.
- 4,5în largul coastei, lângă Hihifo, Tongala 100 km E de Hihifo · 10 km adâncime00:3620 iun.
- 4,2în largul coastei, lângă Hihifo, Tongala 92 km N de Hihifo · 10 km adâncime09:1011 iun.
- 4,4în largul coastei, lângă Hihifo, Tongala 17 km NV de Hihifo · 122 km adâncime04:4028 mai
- 4,2în largul coastei, lângă Hihifo, Tongala 28 km E de Hihifo · 52 km adâncime02:2928 mai
- 4,7în largul coastei, lângă Hihifo, Tongala 132 km NE de Hihifo · 10 km adâncime02:3626 mai
- 4,6în largul coastei, lângă Gataivai, Samoala 146 km SV de Gataivai · 10 km adâncime12:1224 mai
- 4,9în largul coastei, lângă Gataivai, Samoala 140 km SV de Gataivai · 10 km adâncime02:5424 mai
- 4,2în largul coastei, lângă Hihifo, Tongala 85 km N de Hihifo · 10 km adâncime23:0816 mai
3 cutremure ulterioare în zonă (posibile replici), în 30 de zile.