Cutremur de 4,3 grade în Quxar, China
Joi, 13 martie 2025, ora 10:37:19 · 13 mar. 2025
M 4,3 MB
10 km adâncime
10:37:19 ora României · 08:37:19 UTC
29,01° N, 87,63° E
Sursa: USGS · revizuit
Un cutremur cu magnitudinea 4,3 (MB) s-a produs joi, 13 martie 2025, la ora 10:37 (ora României), la 10 km S de Quxar, Tibet, China. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de mulți oameni în interior; obiectele se pot mișca, pagubele sunt rare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în China a avut loc pe 9 martie 2025 (4,3). Este al 145-lea cutremur de cel puțin 4 grade din China în 2025.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Dharān | 247 km | 40 s | 70 s | I nesimțit |
| Siliguri | 268 km | 43 s | 76 s | I nesimțit |
| Kathmandu | 268 km | 43 s | 76 s | I nesimțit |
| Pātan | 271 km | 44 s | 76 s | I nesimțit |
| Biratnagar | 286 km | 46 s | 81 s | I nesimțit |
| Jaigaon | 296 km | 48 s | 84 s | I nesimțit |
| Janakpur | 304 km | 49 s | 86 s | I nesimțit |
| Hetauda | 309 km | 50 s | 87 s | I nesimțit |
| Chéngguān Qū | 339 km | 55 s | 96 s | I nesimțit |
| Lhasa | 344 km | 56 s | 97 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 4,3Xêgar, Chinala 29 km SE de Xêgar · 10 km adâncime12:5711 apr. 2025
- 4,2Xêgar, Chinala 60 km NV de Xêgar · 10 km adâncime08:1210 apr. 2025
- 4,4Quxar, Chinala 32 km SV de Quxar · 35 km adâncime05:516 apr. 2025
- 4,3Xêgar, Chinala 16 km S de Xêgar · 39 km adâncime03:192 apr. 2025
- 4,1Ngamring, Chinala 2,3 km V de Ngamring · 10 km adâncime09:0911 mar. 2025
- 4,0Xêgar, Chinala 40 km E de Xêgar · 10 km adâncime23:008 mar. 2025
- 4,1Gyangkar, Chinala 8,8 km V de Gyangkar · 10 km adâncime11:198 mar. 2025
- 5,0Gyangkar, Chinala 31 km NV de Gyangkar · 10 km adâncime10:508 mar. 2025
- 4,3Gyangkar, Chinala 27 km V de Gyangkar · 10 km adâncime11:144 mar. 2025
- 4,9Gyangkar, Chinala 35 km V de Gyangkar · 10 km adâncime12:1121 feb. 2025
- 4,8Quxar, Chinala 23 km SV de Quxar · 10 km adâncime05:2816 feb. 2025
4 cutremure ulterioare în zonă (posibile replici), în 30 de zile.