Cutremur de 4,3 grade în Xêgar, China
Luni, 13 ianuarie 2025, ora 15:14:57 · 13 ian. 2025
M 4,3 MB
10 km adâncime
15:14:57 ora României · 13:14:57 UTC
28,46° N, 87,33° E
Sursa: USGS · revizuit
Un cutremur cu magnitudinea 4,3 (MB) s-a produs luni, 13 ianuarie 2025, la ora 15:14 (ora României), la 31 km SE de Xêgar, Tibet, China. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de mulți oameni în interior; obiectele se pot mișca, pagubele sunt rare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în China a avut loc pe 13 ianuarie 2025 (5,1). Este al 85-lea cutremur de cel puțin 4 grade din China în 2025.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Dharān | 183 km | 30 s | 52 s | I nesimțit |
| Kathmandu | 215 km | 35 s | 61 s | I nesimțit |
| Pātan | 216 km | 35 s | 61 s | I nesimțit |
| Siliguri | 223 km | 36 s | 63 s | I nesimțit |
| Biratnagar | 223 km | 36 s | 63 s | I nesimțit |
| Janakpur | 237 km | 38 s | 67 s | I nesimțit |
| Hetauda | 253 km | 41 s | 72 s | I nesimțit |
| Jaigaon | 270 km | 44 s | 76 s | I nesimțit |
| Birgañj | 290 km | 47 s | 82 s | I nesimțit |
| Darbhanga | 293 km | 47 s | 83 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 4,3Tibet, Chinala 64 km SV de Gyangkar · 10 km adâncime17:239 feb. 2025
- 4,0Gyangkar, Chinala 50 km SV de Gyangkar · 10 km adâncime13:269 feb. 2025
- 4,3Tibet, Chinala 80 km V de Ngamring · 10 km adâncime09:379 feb. 2025
- 4,2Xêgar, Chinala 15 km E de Xêgar · 10 km adâncime09:172 feb. 2025
- 4,8Xêgar, Chinala 37 km E de Xêgar · 10 km adâncime11:3327 ian. 2025
- 4,6Quxar, Chinala 29 km SV de Quxar · 10 km adâncime07:5924 ian. 2025
- 4,2Gyangkar, Chinala 35 km NV de Gyangkar · 10 km adâncime13:3022 ian. 2025
- 4,8Gyangkar, Chinala 31 km V de Gyangkar · 10 km adâncime02:1421 ian. 2025
- 5,0Gyangkar, Chinala 23 km V de Gyangkar · 10 km adâncime23:0320 ian. 2025
- 4,4Gyangkar, Chinala 29 km V de Gyangkar · 10 km adâncime19:5919 ian. 2025
- 4,5Gyangkar, Chinala 25 km V de Gyangkar · 10 km adâncime19:5619 ian. 2025
- 4,6Xêgar, Chinala 38 km E de Xêgar · 10 km adâncime18:2618 ian. 2025
- 4,8Gyangkar, Chinala 19 km V de Gyangkar · 10 km adâncime17:3618 ian. 2025
- 4,0Quxar, Chinala 12 km NV de Quxar · 10 km adâncime07:1816 ian. 2025
- 4,9Xêgar, Chinala 36 km NE de Xêgar · 10 km adâncime05:2016 ian. 2025
- 4,1Quxar, Chinala 21 km V de Quxar · 10 km adâncime04:5716 ian. 2025
- 4,4Quxar, Chinala 23 km V de Quxar · 10 km adâncime22:5015 ian. 2025
- 4,6Xêgar, Chinala 25 km S de Xêgar · 10 km adâncime17:4413 ian. 2025
- 4,3Xêgar, Chinala 27 km SE de Xêgar · 10 km adâncime17:1913 ian. 2025
- 5,1Xêgar, Chinala 36 km SE de Xêgar · 10 km adâncime14:5813 ian. 2025
19 cutremure ulterioare în zonă (posibile replici), în 30 de zile.