Cutremur de 2,5 grade în Shënmëri, Albania
Miercuri, 3 octombrie 2012, ora 07:04:56 · 3 oct. 2012
M 2,5 ML
7,0 km adâncime
07:04:56 ora României · 04:04:56 UTC
42,14° N, 20,26° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 2,5 (ML) s-a produs miercuri, 3 octombrie 2012, la ora 07:04 (ora României), la 4,4 km NE de Shënmëri, Kukës County, Albania. Hipocentrul a fost localizat la 7,0 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
De obicei nu este resimțit; este înregistrat de seismografe.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Albania a avut loc pe 3 octombrie 2012 (2,7). Este al 273-lea cutremur de cel puțin 2 grade din Albania în 2012.
<2234567+
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,4Krujë, Albaniaîn Xibër-Murrizë · 15 km adâncime12:4730 oct. 2012
- 3,0Tirana, Albaniala 5,2 km SE de Dajt · 8,0 km adâncime12:4630 oct. 2012
- 2,5Krujë, Albaniala 3,5 km SV de Zall-Dardhë · 18 km adâncime20:1326 oct. 2012
- 2,5Sllovë, Albaniala 3,0 km SE de Sllovë · 2,0 km adâncime16:1425 oct. 2012
- 2,8Marea Adriaticăla 6,3 km SV de Ulcinj · 7,0 km adâncime09:3821 oct. 2012
- 2,5Shtiqën, Albaniala 3,0 km E de Shtiqën · 7,0 km adâncime17:4213 oct. 2012
- 2,8Shkodër, Albaniala 6,6 km NV de Kaçinar · 2,0 km adâncime09:0112 oct. 2012
- 2,8Marea Adriaticăla 3,4 km NV de Durrës · 2,0 km adâncime03:1910 oct. 2012
- 2,9Marea Adriaticăla 9,4 km SV de Durrës · 1,0 km adâncime01:068 oct. 2012
- 3,1Durrës, Albaniala 4,9 km SV de Katundi i Ri · 25 km adâncime04:554 oct. 2012
- 2,7Durrës, Albaniala 6,2 km SV de Katundi i Ri · 7,0 km adâncime04:534 oct. 2012
- 2,6Shkodër, Albaniala 5,9 km V de Gjadër, Dajc · 29 km adâncime02:464 oct. 2012
- 2,7Shkodër, Albaniala 3,5 km N de Velipojë · 7,0 km adâncime01:243 oct. 2012
- 2,9Tirana, Albaniala 8,4 km SE de Dajt · 14 km adâncime15:3424 sept. 2012
- 2,9Shtime, Kosovola 7,0 km S de Shtime · 2,0 km adâncime10:1124 sept. 2012
- 3,0Durrës, Albaniaîn Xhafzotaj · 2,0 km adâncime05:1120 sept. 2012
- 2,9Durrës, Albaniaîn Durrës · 2,0 km adâncime08:5417 sept. 2012
- 3,1Bitola, Macedonia de Nordla 5,1 km NE de Belčišta · 6,0 km adâncime17:308 sept. 2012
- 2,9Krujë, Albaniala 2,5 km NE de Kurbnesh · 2,0 km adâncime03:386 sept. 2012
- 2,5Krujë, Albaniala 5,2 km NE de Kurbnesh · 7,0 km adâncime02:586 sept. 2012