Cutremur de 3,2 grade în Pendolo, Indonezia
Duminică, 11 octombrie 2026, ora 04:23:30 · 11 oct.
M 3,2 M
10 km adâncime
04:23:30 ora României · 01:23:30 UTC
2,25° S, 120,60° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,2 (M) s-a produs duminică, 11 octombrie 2026, la ora 04:23 (ora României), la 22 km SV de Pendolo, Central Sulawesi, Indonezia. Hipocentrul a fost localizat la 10 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Indonezia a avut loc pe 11 octombrie 2026 (3,4). Este al 2.849-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Indonezia în 2026.
<2234567+
L-ai simțit?
spune-ne cum a fost la tine
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Palopo | 94 km | 15 s | 27 s | I nesimțit |
| Kota Palu | 170 km | 27 s | 48 s | I nesimțit |
| Parepare | 224 km | 36 s | 63 s | I nesimțit |
| Kota Kendari | 287 km | 46 s | 81 s | I nesimțit |
| Kota Makassar | 347 km | 56 s | 98 s | I nesimțit |
| Tolitoli | 367 km | 59 s | 104 s | I nesimțit |
| Gorontalo | 414 km | 67 s | 117 s | I nesimțit |
| Baubau | 421 km | 68 s | 119 s | I nesimțit |
| Kota Samarinda | 431 km | 70 s | 122 s | I nesimțit |
| Kota Bontang | 436 km | 70 s | 123 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 2,8Kolonodale, Indoneziala 17 km SE de Kolonodale · 10 km adâncime06:4719 oct.
- 2,7Kolonodale, Indoneziala 3,7 km E de Kolonodale · 10 km adâncime19:5518 oct.
- 3,0Indoneziala 70 km E de Tobadak · 10 km adâncime15:2018 oct.
- 2,7Kolonodale, Indoneziala 17 km SE de Kolonodale · 10 km adâncime06:0618 oct.
- 3,8Kolonodale, Indoneziala 15 km SE de Kolonodale · 10 km adâncime05:5818 oct.
- 2,7Kolonodale, Indoneziala 3,7 km E de Kolonodale · 10 km adâncime18:4517 oct.
- 2,7Bonebone, Indoneziala 31 km N de Bonebone · 10 km adâncime22:5310 oct.
- 2,5Masamba, Indoneziala 20 km N de Masamba · 43 km adâncime18:0610 oct.
- 3,2Pendolo, Indoneziala 7,7 km N de Pendolo · 10 km adâncime16:1510 oct.
- 3,4Mangkutana, Indoneziala 5,6 km N de Mangkutana · 10 km adâncime06:318 oct.
- 3,0Pendolo, Indoneziala 16 km V de Pendolo · 10 km adâncime16:506 oct.
- 2,6Pendolo, Indoneziala 12 km SV de Pendolo · 10 km adâncime01:586 oct.
- 2,6Kasiguncu, Indoneziala 30 km V de Kasiguncu · 10 km adâncime09:355 oct.
- 2,7Pendolo, Indoneziala 38 km V de Pendolo · 10 km adâncime17:2527 sept.
- 3,1Tentena, Indoneziala 50 km V de Tentena · 10 km adâncime23:4725 sept.
- 2,6Tentena, Indoneziala 43 km V de Tentena · 10 km adâncime23:4525 sept.
- 3,9Kasiguncu, Indoneziala 43 km V de Kasiguncu · 10 km adâncime23:3625 sept.
- 2,7Pendolo, Indoneziala 9,5 km V de Pendolo · 10 km adâncime00:1022 sept.
- 3,5Malili, Indoneziala 40 km SE de Malili · 19 km adâncime11:4318 sept.
- 3,0Sulawesi, Indoneziala 34 km S de Wotu · 10 km adâncime07:1716 sept.