Cutremur de 3,3 grade în Malmberget, Suedia
Miercuri, 19 iulie 2023, ora 20:01:21 · 19 iul. 2023
M 3,3 MB
11 km adâncime
20:01:21 ora României · 17:01:21 UTC
67,43° N, 21,04° E
Sursa: EMSC · automat
Un cutremur cu magnitudinea 3,3 (MB) s-a produs miercuri, 19 iulie 2023, la ora 20:01 (ora României), la 33 km NE de Malmberget, Norrbottens län, Suedia. Hipocentrul a fost localizat la 11 km adâncime, ceea ce îl face un cutremur superficial.
Resimțit de unele persoane aflate în repaus, mai ales la etajele superioare.
Ultimul cutremur cel puțin la fel de puternic în Suedia a avut loc pe 28 iunie 2023 (3,7). Este al 2-lea cutremur de cel puțin 3 grade din Suedia în 2023.
<2234567+
Când au ajuns undele
estimare, după distanță și adâncime
Unda P, rapidă, se simte ca o smucitură. Unda S, mai lentă, aduce mișcarea puternică. Diferența dintre ele este timpul în care un sistem de avertizare poate da alarma.
| Oraș | Distanță | Unda P | Unda S | Intensitate estimată |
|---|---|---|---|---|
| Oulu | 334 km | 54 s | 94 s | I nesimțit |
Cutremure în zonă, cu 30 de zile înainte și după
- 3,2Gällivare, Suediala 8,2 km SE de Gällivare · 11 km adâncime00:5911 aug. 2023
- 3,2Gällivare, Suediala 2,8 km V de Gällivare · 11 km adâncime20:0110 aug. 2023
- 3,2Gällivare, Suediala 14 km E de Gällivare · 11 km adâncime20:003 aug. 2023
- 3,5Kiruna, Suediala 6,1 km V de Kiruna · 11 km adâncime22:5629 iul. 2023
- 3,0Malmberget, Suediala 6,6 km NV de Malmberget · 11 km adâncime21:4126 iul. 2023
- 3,7Malmberget, Suediala 18 km E de Malmberget · 11 km adâncime17:2428 iun. 2023